Przejdź do głównej zawartości

Ciągnij za język! #002 Wilk

Młody wilk

Niósł wilk razy kilka, ponieśli i wilka. 

Mów wilkowi pacierz, a wilk woli kozią macierz.

Ciągnie wilka do lasu.

Powiedzeń czy przysłów o zwierzęciu, które łacina ochrzciła jako 'canis lupus' jest tyle, że z pewnością do wyjaśnienia ich wszystkich potrzebna byłaby bardzo gruba książka. Sam zwierz, chociaż coraz rzadziej spotykany przez ludzi nadal ma się dobrze. Znany jest w każdej europejskiej kulturze, w których zadomowił się do tego stopnia, że jego nazwa stała się nazwą własną i popularnym imieniem. W językach germańskich, głównie niemieckim mamy więc Wolframa, u Słowian południowych Wilkomira, a raczej Vukomira. W przeszłości, tuż po chrzcie na ziemiach Polski popularne było imię Wilczan.

Wilki są popularnym elementem popkultury. Między innymi zaza sprawą Andrzeja Sapkowskiego i sagi Wiedźmin, a więc Geralta z Rivii, zwanego w języku Elfów Białym Wilkiem. Wilki to także nieodłączny element westernów. Kto z nas nie oglądał Tańczącego z wilkami? 

W przypadku języków sytuacja jest dość prosta i klarowna, a podział dość standardowy:


Słowianie po raz kolejny wyjątkowo zgodni. Wraz z Bałtami wywodzimy swoje słowa z naszego prajęzyka, konkretnie od słowa *wilkas, które z czasem przeszło w prasłowiańskie *vlk. Nasi przodkowie wywodzą je oczywiście z praindoeuropejskiego *vlkos, z którego pochodzi wilk niemal w każdym europejskim języku. Napisałem, że Słowianie zgodni? Egh.... zapomniałem o Ślązakach.

Mieszkańcy Śląska odczuwający swoja odrębność używają co prawda naszego wilka, jednak popularna jest forma wolf będąca oczywistym zapożyczeniem z czasów Kulturkampf. A ono z kolei, w niemal identycznej formie w południowej Germanii pochodzi ze staroniemieckiego *wolf, które pierwotnie, w pragermańskiej formie miało brzmieć *wulfaz, jednak poza omówioną formą południową powstała także nordycka, a więc *úlfr, która jest powszechnie używana w Danii, Norwegii czy Islandii, ale nie w Szwecji.

Szwedzi mają co prawda na wilka określenie ulver, jednak jest ono mniej popularnym synonimem słowa varg, które wywodzi się ze staronordyckiego *vargr oznaczającego zarówno wilka jak i niszczyciela. No cóż, wilki nie są oswojonymi milusińskimi, lecz całkiem dobrymi myśliwymi.

Romańska część Europy a także Rumunii, korzystają z pierwotnej łacińskiej formy lupus. Rzymienie z kolei sięgnęli do praitalskiego *lukos, które wzięło się oczywiście z wspomnianego trzy akapity wyżej *vlkos.

Arabowie korzystają z prasemickiej formy, które brzmiała podobnie i oznaczała zwierze drapieżne. Nieco zmodyfikowali ją Żydzi, którzy w hebrajskim pomimo wszystko mają tą samą etymoloię.

Wspominałem o Geralcie z Rivii? Język elfów wzorowany jest na języku walijskim, więc wiedźmakowy Gwynbleidd od pierwowzoru różni się tylko jednym "e", które zamieniło oryginalne "a".

Turcy, Persowie, Kurdowie czy Osetyjczycy korzystają z pratureckiego wzoru, który brzmiał tak jak obecna turecka forma. 

Pozostały nam języki ugrofińskie. Zacznę od formy węgierskiej, która jak wiele tamtejszych słów pochodzi z połączenie kilku i w tym wypadku oznacza... ogoniarza. W Finlandii, Estonii czy Karelii mamy zasadniczo dwa słowa z których jedno jest bardziej popularne w tym pierwszym kraju, a drugie w pozostałych. Pierwsze wywodzi się z prafińskiego, lecz nie potrafiłem dotrzeć do jego etymologii, drugie ma niejasne do końca powiązania z językami germańskimi. Pozostają ludy permskie, które naprawdę są zagadką, bo wedle informacji do których dotarłem na dalekiej Północy wilki były tematem tabu i nazywano je na różny sposób, między innymi Psami Bogów, Kąsające Zwierze czy Zębacz. W sumie dla dość prymitywnych Ostiaków czy Wogułów plaga jaką musiałby być niewątpliwie wilki i małe możliwości obronne sprawiły, że zaczęli je traktować jak zło konieczne. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

MultiKulti #001 Kraj Basków

Kaixko !  W pierwszym odcinku serii postanowiłem opisać kilkoma mapami pewien bardzo interesujący region Europy. Kraj dla wielu wręcz egzotyczny, z bardzo interesującą historią, językiem, obyczajami czy wszystkim innym. Przed Wami Baskonia! Kraj Basków bądź inaczej Baskonia , kraina położona na pograniczu Francji i Hiszpanii. Jej północne granice tworzą południowo-wschodnie wybrzeże Zatoki Biskajskiej. Zamieszkana jest przez tygiel narodowości, jednak autochłonami tych ziem jest tajemniczy lud określający się mianem Euskaldun . Baskowie jednak są jedną z kilku europejskich nacji, którzy mimo dość sporej populacji nie posiadają swojego kraju. Baskonia, składająca się historycznie z 7 prowincji jest podzielona pomiędzy Hiszpanię, w której granicach znajduje się 85% obszaru do którego roszczą sobie prawa baskijscy separatyści oraz Francję, której przypada pozostałe 15%. Za swoją stolicę Baskowie uważają Bilbao , miasto słynne głównie za sprawą klubu piłkarskiego Athletic...

Dopóki piłka w grze #Sezon 2016/17

Witajcie! Kolejny sezon piłkarski za nami. Rozgrywki toczące się w krajach w których obowiązuje system jesień-wiosna zostały zakończone, więc pora na podsumowanie. Jak już wspominałem na stronie na facebooku, najdłużej na wyłonienie mistrza kraju musieliśmy czekać w Polsce , bo aż do ubiegłej niedzieli. Legia z problemami wywalczyła kolejne z rzędu mistrzostwo ostatecznie plasując się przed Jagiellonią . W Europie - zależnie od kraju bez zmian lub.. No właśnie. Największym zaskoczeniem NK Rijeka . Nowy mistrz Chorwacji przerwał 11-letnią dominację stołecznego Dinama. Piłkarze z pięknego miasta Risnjak (polecam serdecznie jako miejsce na wakacje) dokonali chyba niemożliwego, bo do tej pory piłkarze ze stadionu Maksimir byli dla reszty kraju nieosiągalni. Dziwić może także sprawa we Francji , gdzie AS Monaco 3 lata po powrocie do Ligue 1 sięgnęło po tytuł. Ciekawa sprawa w Rumunii , gdzie klub założony i trenowany przez słynnego Georghe "Maradonę Karpat" Hagi...