Witajcie!
Kolejny sezon piłkarski za nami. Rozgrywki toczące się w krajach w których obowiązuje system jesień-wiosna zostały zakończone, więc pora na podsumowanie.
Jak już wspominałem na stronie na facebooku, najdłużej na wyłonienie mistrza kraju musieliśmy czekać w Polsce, bo aż do ubiegłej niedzieli. Legia z problemami wywalczyła kolejne z rzędu mistrzostwo ostatecznie plasując się przed Jagiellonią. W Europie - zależnie od kraju bez zmian lub.. No właśnie. Największym zaskoczeniem NK Rijeka. Nowy mistrz Chorwacji przerwał 11-letnią dominację stołecznego Dinama. Piłkarze z pięknego miasta Risnjak (polecam serdecznie jako miejsce na wakacje) dokonali chyba niemożliwego, bo do tej pory piłkarze ze stadionu Maksimir byli dla reszty kraju nieosiągalni. Dziwić może także sprawa we Francji, gdzie AS Monaco 3 lata po powrocie do Ligue 1 sięgnęło po tytuł. Ciekawa sprawa w Rumunii, gdzie klub założony i trenowany przez słynnego Georghe "Maradonę Karpat" Hagiego sięgnął po swoje pierwsze w historii mistrzostwo.
W przypadku krajowych pucharów jak nie ma zbyt wielkich zaskoczeń. No może poza Arką, która do końca sezonu pomimo zdobycia pucharu nie była pewna utrzymania, a podopieczni Leszka Ojrzyńskiego rzutem na taśmę w ostatniej kolejce przywilej ten zdobyli. Co ciekawe, podobnie jak w przypadku mistrzostwa, co zapomniałem dodać w poprzednim akapicie Puchar Bośni zdobył chorwacki klub - tam był to FK Zrinski, tu FK Siroki Brijeg.
Jeśli porównacie obie mapy to kilka zespołów się powtarza. Zdobywców Podwójnych Koron było kilku. Potrójnej nikt nie zdobył, ani Manchester United ani Real nie zdobyły "dwójki' na rodzimym poletku. Blisko był Juventus, ale Tripletta w Cardiff okazała się poza zasięgiem.
Puchary Lig powoli stają się reliktem przeszłości. Poza krajami Korony Brytyjskiej mało gdzie się je organizuje, a kolejne kraje z uwagi na napięte terminarze rezygnują z organizacji tych rozgrywek. W przypadku Polski epizod ten trwał 3 lata i zakończył się w 2009 roku. Od tamtej pory Puchar należy do Śląska Wrocław.
Nagroda dla najlepszego strzelca jest bardzo prestiżowa. Ile w tym roku wystarczyło bramek do zostania najskuteczniejszym zawodnikiem ligi? Mapa wyraźnie pokazuje, że poza małymi wyjątkami im wyżej liga w rankingu UEFA tym więcej bramek zdobywa król strzelców. A w Polsce w tym wypadku nadal jak w kompleksie roślinności swoistym dla danego kontynentu geograficznego, charakteryzującym się dużym udziałem drzew rosnących w zwarciu.
Na koniec dodatek do powyższej mapy. Islandzki snajper w Izraelu? Bramkostrzelny Albańczyk w Rumunii? Afrykański zaciąg w krajach niemieckojęzycznych. Dość... ciekawe. Na biało kraje w których strzelec jest zawodnikiem rodzimym, na fioletowo wręcz przeciwnie, a na różowo gdy koronę otrzymało dwóch zawodników - piłkarz rodzimy i obcokrajowiec.
Komentarze
Prześlij komentarz