Przejdź do głównej zawartości

Dopóki piłka w grze #Sezon 2016/17

Witajcie!

Kolejny sezon piłkarski za nami. Rozgrywki toczące się w krajach w których obowiązuje system jesień-wiosna zostały zakończone, więc pora na podsumowanie.



Jak już wspominałem na stronie na facebooku, najdłużej na wyłonienie mistrza kraju musieliśmy czekać w Polsce, bo aż do ubiegłej niedzieli. Legia z problemami wywalczyła kolejne z rzędu mistrzostwo ostatecznie plasując się przed Jagiellonią. W Europie - zależnie od kraju bez zmian lub.. No właśnie. Największym zaskoczeniem NK Rijeka. Nowy mistrz Chorwacji przerwał 11-letnią dominację stołecznego Dinama. Piłkarze z pięknego miasta Risnjak (polecam serdecznie jako miejsce na wakacje) dokonali chyba niemożliwego, bo do tej pory piłkarze ze stadionu Maksimir byli dla reszty kraju nieosiągalni. Dziwić może także sprawa we Francji, gdzie AS Monaco 3 lata po powrocie do Ligue 1 sięgnęło po tytuł. Ciekawa sprawa w Rumunii, gdzie klub założony i trenowany przez słynnego Georghe "Maradonę Karpat" Hagiego sięgnął po swoje pierwsze w historii mistrzostwo. 



W przypadku krajowych pucharów jak nie ma zbyt wielkich zaskoczeń. No może poza Arką, która do końca sezonu pomimo zdobycia pucharu nie była pewna utrzymania, a podopieczni Leszka Ojrzyńskiego rzutem na taśmę w ostatniej kolejce przywilej ten zdobyli. Co ciekawe, podobnie jak w przypadku mistrzostwa, co zapomniałem dodać w poprzednim akapicie Puchar Bośni zdobył chorwacki klub - tam był to FK Zrinski, tu FK Siroki Brijeg.




Jeśli porównacie obie mapy to kilka zespołów się powtarza. Zdobywców Podwójnych Koron było kilku. Potrójnej nikt nie zdobył, ani Manchester United ani Real nie zdobyły "dwójki' na rodzimym poletku. Blisko był Juventus, ale Tripletta w Cardiff okazała się poza zasięgiem.



Puchary Lig powoli stają się reliktem przeszłości. Poza krajami Korony Brytyjskiej mało gdzie się je organizuje, a kolejne kraje z uwagi na napięte terminarze rezygnują z organizacji tych rozgrywek. W przypadku Polski epizod ten trwał 3 lata i zakończył się w 2009 roku. Od tamtej pory Puchar należy do Śląska Wrocław.



Nagroda dla najlepszego strzelca jest bardzo prestiżowa. Ile w tym roku wystarczyło bramek do zostania najskuteczniejszym zawodnikiem ligi? Mapa wyraźnie pokazuje, że poza małymi wyjątkami im wyżej liga w rankingu UEFA tym więcej bramek zdobywa król strzelców. A w Polsce w tym wypadku nadal jak w kompleksie roślinności swoistym dla danego kontynentu geograficznego, charakteryzującym się dużym udziałem drzew rosnących w zwarciu.


Na koniec dodatek do powyższej mapy. Islandzki snajper w Izraelu? Bramkostrzelny Albańczyk w Rumunii? Afrykański zaciąg w krajach niemieckojęzycznych. Dość... ciekawe. Na biało kraje w których strzelec jest zawodnikiem rodzimym, na fioletowo wręcz przeciwnie, a na różowo gdy koronę otrzymało dwóch zawodników - piłkarz rodzimy i obcokrajowiec. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

MultiKulti #001 Kraj Basków

Kaixko !  W pierwszym odcinku serii postanowiłem opisać kilkoma mapami pewien bardzo interesujący region Europy. Kraj dla wielu wręcz egzotyczny, z bardzo interesującą historią, językiem, obyczajami czy wszystkim innym. Przed Wami Baskonia! Kraj Basków bądź inaczej Baskonia , kraina położona na pograniczu Francji i Hiszpanii. Jej północne granice tworzą południowo-wschodnie wybrzeże Zatoki Biskajskiej. Zamieszkana jest przez tygiel narodowości, jednak autochłonami tych ziem jest tajemniczy lud określający się mianem Euskaldun . Baskowie jednak są jedną z kilku europejskich nacji, którzy mimo dość sporej populacji nie posiadają swojego kraju. Baskonia, składająca się historycznie z 7 prowincji jest podzielona pomiędzy Hiszpanię, w której granicach znajduje się 85% obszaru do którego roszczą sobie prawa baskijscy separatyści oraz Francję, której przypada pozostałe 15%. Za swoją stolicę Baskowie uważają Bilbao , miasto słynne głównie za sprawą klubu piłkarskiego Athletic...

Ciągnij za język! #002 Wilk

Młody wilk Niósł wilk razy kilka, ponieśli i wilka.  Mów wilkowi pacierz, a wilk woli kozią macierz. Ciągnie wilka do lasu. Powiedzeń czy przysłów o zwierzęciu, które łacina ochrzciła jako 'canis lupus' jest tyle, że z pewnością do wyjaśnienia ich wszystkich potrzebna byłaby bardzo gruba książka. Sam zwierz, chociaż coraz rzadziej spotykany przez ludzi nadal ma się dobrze. Znany jest w każdej europejskiej kulturze, w których zadomowił się do tego stopnia, że jego nazwa stała się nazwą własną i popularnym imieniem. W językach germańskich, głównie niemieckim mamy więc Wolframa, u Słowian południowych Wilkomira, a raczej Vukomira. W przeszłości, tuż po chrzcie na ziemiach Polski popularne było imię Wilczan. Wilki są popularnym elementem popkultury. Między innymi za za sprawą Andrzeja Sapkowskiego i sagi Wiedźmin , a więc Geralta z Rivii , zwanego w języku Elfów Białym Wilkiem. Wilki to także nieodłączny element westernów. Kto z nas nie oglądał Tańcząceg...

Ciągnij za język! #001 Klucz

Klucz jaki jest, każdy widzi Cześć! W dzisiejszym wpisie językowym zajmiemy się kluczem - tym od drzwi albo muzycznym, w niektórych przypadkach też ptacznym. Znaczy zjawiskiem praktykowanym przez skrzydlatych przyjaciół tworzących rozmaite figury podczas lotów. Nim przejdę do opisywania poszczególnych grup uprzedzę że większość słów wywodzi się z uwagi na archaiczny charakter "kluczów" z języka praindoeuropejskiego, a zrekonstruowany rdzeń był zapewne słowem używanym nim Słowianie, Germanie czy inne indoeuropejskie ludy wyodrębniły swoją tożsamość. Jest to rdzeń * kleh . Nim powstał nasz rodzimy klucz nasi prasłowiańscy przodkowie na bagnach w okolicach Dniepru praktykowali słowo zbliżone do zrekonstruowanego *ključь . Stąd już prosta droga do kluczów czy... kulcsów . Bo węgierska nazwa przyrządu do otwierani drzwi w oczywisty sposób została zapożyczona od Słowian Panońskich. Słowo używane przez ludy posługujące się językami romańskimi solidarni...