Przejdź do głównej zawartości

Ciągnij za język! #001 Klucz

Klucz jaki jest, każdy widzi
Cześć!


W dzisiejszym wpisie językowym zajmiemy się kluczem - tym od drzwi albo muzycznym, w niektórych przypadkach też ptacznym. Znaczy zjawiskiem praktykowanym przez skrzydlatych przyjaciół tworzących rozmaite figury podczas lotów.


Nim przejdę do opisywania poszczególnych grup uprzedzę że większość słów wywodzi się z uwagi na archaiczny charakter "kluczów" z języka praindoeuropejskiego, a zrekonstruowany rdzeń był zapewne słowem używanym nim Słowianie, Germanie czy inne indoeuropejskie ludy wyodrębniły swoją tożsamość. Jest to rdzeń *kleh.

Nim powstał nasz rodzimy klucz nasi prasłowiańscy przodkowie na bagnach w okolicach Dniepru praktykowali słowo zbliżone do zrekonstruowanego *ključь. Stąd już prosta droga do kluczów czy... kulcsów. Bo węgierska nazwa przyrządu do otwierani drzwi w oczywisty sposób została zapożyczona od Słowian Panońskich.

Słowo używane przez ludy posługujące się językami romańskimi solidarnie wywodzi się z łacińskiego clavis. Praitalczycy, bo łacina oczywiście stamtąd wzięła to słowo podobnie jak i Słowianie wytworzyła je z praindoeuropejskiego rdzenia używanego dwa akapity wyżej. Co ciekawe łacińskie pochodzenie ma słowo używane na Malcie, gdzie jako synonim funkcjonuje semickie muftieħ, podobne do tego używanego przez ludy arabskie, magrebskie a także Żydów i Zazów. 

Pora na Niemcy oraz okolice. Schlüssel czy sleutel wzięły się z pragermańskiego, gdzie funkcjonował prawdopodobnie czasownik *sleutaną, który oznaczał zamykać. Jednak słowo to nie rozprzestrzeniło się na resztę "germańszczyzny", gdzie funkcjonują dwie inne rodziny słów. 

Pierwsze z nich to bardziej rozpowszechnione wyrażenie nordyckie. Słowo *lykill, niezmienione na Islandii i Wyspach Owczych od czasów wikińskich na kontynencie zmieniło literę l w n i stąd jak widzimy na mapie pozostało do dnia dzisiejszego.

Pora na znany przez wszystkich key. Serial key, game key. W dobie komputerów niestety słowo angielskie używane jest częściej niż nasz rodzimy klucz. Wywodzi się ze staroangielskiego, z uwagi na podobne słowo fryzyjskie prawdopodobnie z czasów sprzed inwazji Anglów na Brytanię od słowa cǣġ będącego jednocześnie tłumaczeniem wytłumaczenia czy rozwiązania. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

MultiKulti #001 Kraj Basków

Kaixko !  W pierwszym odcinku serii postanowiłem opisać kilkoma mapami pewien bardzo interesujący region Europy. Kraj dla wielu wręcz egzotyczny, z bardzo interesującą historią, językiem, obyczajami czy wszystkim innym. Przed Wami Baskonia! Kraj Basków bądź inaczej Baskonia , kraina położona na pograniczu Francji i Hiszpanii. Jej północne granice tworzą południowo-wschodnie wybrzeże Zatoki Biskajskiej. Zamieszkana jest przez tygiel narodowości, jednak autochłonami tych ziem jest tajemniczy lud określający się mianem Euskaldun . Baskowie jednak są jedną z kilku europejskich nacji, którzy mimo dość sporej populacji nie posiadają swojego kraju. Baskonia, składająca się historycznie z 7 prowincji jest podzielona pomiędzy Hiszpanię, w której granicach znajduje się 85% obszaru do którego roszczą sobie prawa baskijscy separatyści oraz Francję, której przypada pozostałe 15%. Za swoją stolicę Baskowie uważają Bilbao , miasto słynne głównie za sprawą klubu piłkarskiego Athletic...

Ciągnij za język! #002 Wilk

Młody wilk Niósł wilk razy kilka, ponieśli i wilka.  Mów wilkowi pacierz, a wilk woli kozią macierz. Ciągnie wilka do lasu. Powiedzeń czy przysłów o zwierzęciu, które łacina ochrzciła jako 'canis lupus' jest tyle, że z pewnością do wyjaśnienia ich wszystkich potrzebna byłaby bardzo gruba książka. Sam zwierz, chociaż coraz rzadziej spotykany przez ludzi nadal ma się dobrze. Znany jest w każdej europejskiej kulturze, w których zadomowił się do tego stopnia, że jego nazwa stała się nazwą własną i popularnym imieniem. W językach germańskich, głównie niemieckim mamy więc Wolframa, u Słowian południowych Wilkomira, a raczej Vukomira. W przeszłości, tuż po chrzcie na ziemiach Polski popularne było imię Wilczan. Wilki są popularnym elementem popkultury. Między innymi za za sprawą Andrzeja Sapkowskiego i sagi Wiedźmin , a więc Geralta z Rivii , zwanego w języku Elfów Białym Wilkiem. Wilki to także nieodłączny element westernów. Kto z nas nie oglądał Tańcząceg...